Work and Travel USA / Work and Study UK
Praca v UK

Príbehy účastníkov

Milan

Work and Study Canada - Business Foundations

Moje skúsenosti so študijno-pracovným programom Business Foundations, ktorý patrí do skupiny  programov Work and Study Canada na SELC College vo Vancouveri (Hospitality Management, Business Foundations, International Business Communication, Digital Marketing Fundamentals, Supply Chain Transportation & Logistics) ponúkaný agentúrou Across Agency sú veľmi pozitívne. Na ročný  som nastupoval v polovici augusta 2022. Hneď na úvod chcem vyzdvihnúť celkovú kvalitu služieb poskytovaných agentúrou Across Agency, ktorú hodnotím ako vynikajúcu. Aj touto cestou sa chcem poďakovať za všetku Vašu pomoc, najmä pri vybavovaní dokumentov.

Čo sa týka samotného procesu vybavovania a zabezpečovania účasti na programe zo Slovenska ten bol bezproblémový. Na prvý pohľad ide o veľké množstvo formulárov, cez ktoré sa však dá dostať relatívne rýchlo. Ohľadom biometrie, záleží hlavne na danom pracovisku a samotnom počte uchádzačov. V mojom prípade bolo jedno, relatívne nové pracovisko otvorené v Bratislave s voľným termínom už asi o 2, alebo 3 dni od podania mojej žiadosti. Prebehlo rýchlo a bez nejakých problémov- jedným slovom formalita. Následne po skompletizovaní a odoslaní žiadosti o víza, teda Study a Work permit mi prišlo schválenie už o asi 12 dní, napriek odhadovanej dobe medzi 1-2 mesiacmi. Netrúfam si tvrdiť, že čakacia doba bude vždy podobne nízka, avšak podobne to mali aj kamaráti, ktorí prišli práve z EÚ.

Prvý mesiac v Kanade bol pre mňa pochopiteľne tým najťažším, keďže som ešte ráno chodil na hodiny angličtiny, z ktorých som išiel hneď na samotné hodiny môjho programu - Business Foundations. Vzdialenosť medzi školami je asi kilometer, dá sa to prejsť za 10 minút. Osobne mi viac vyhovovala od 9:00-12:00 angličtina a 12:15 - 16:30 hlavne kvôli väčšej vzdialenosti od domova, kde som v tej dobe býval, aj keď bolo avizované od školy, že prípade ranných lekcií angličtiny ma presunú na večerné hodiny od 17:00.

Následne som si našiel brigádu, hlavne na pokrytie niektorých výdavkov počas prvej študijnej časti programu. Tu som nakoniec aj ostal pracovať počas druhej, pracovnej polovice programu, tzv. co-op. Pri hľadaní práce odporúčam napísať si životopis zameraný na danú pozíciu a osobne ho doniesť do podniku/prevádzky k manažérovi. Na stránku Indeed by som sa veľmi nespoliehal, avšak je na nej jednoznačne najviac ponúk práce.

Po dokončení študijnej časti programu po 6 mesiacoch som si našiel side-gig v reštaurácií, za účelom privyrobenia si. Je možné pracovať 20 hod/týž. na study permit a zároveň 20 na co-op.

Čo sa týka finančnej stránky programu, tak v Kanade som na začiatku platil mesačne zhruba 1200 CAD za homestay plus asi 750 CAD prvých 6 mesiacov ako mesačnú splátku programu. Dá sa na to zarobiť aj počas štúdia, odporúčal by som brigádu v gastre, keďže väčšina podnikov nemá problém prispôsobiť pracovnú dobu a tak isto vďaka tipping culture je možné si zarobiť aj viac v porovnaní s nástupnými/nižšími full-time pozíciami bez sprepitného. Záleží od pozície a odpracovaných hodín, avšak relatívne ľahko sa dá zarobiť 3000-4000 CAD mesačne a mesačné výdavky nemusia ani presiahnuť 1500 CAD (záleží od životného štýlu - počítam nájom 1000 CAD, strava cca. 300-500 CAD).

Ohľadom ubytovania, podarilo sa mi prenajať si izbu v slušnej lokalite za 850 CAD mesačne vrátane internetu a energie. Odporúčam stránku https://roommatesvancouver.com/roommates.php alebo https://vancouver.craigslist.org/search/roo#search=1~gallery~0~0. Dobrá cena za prenájom je pod 1000 CAD mesačne, záleží samozrejme od rozpočtu. V prípade výberu by som dbal práve na lokalitu, miesto ktoré je ďalej od centra je vždy lacnejšie a hlavne pokiaľ je pár minút chôdze od SkyTrain zastávky, tak aj samotná cesta do školy/práce bude omnoho rýchlejšia a pohodlnejšia.

Po príchode do Kanady by som odporučil každému čo najskôr:

  • kúpiť SIM kartu
  • kúpiť si Compass kartu (pri každodennom cestovaní sa oplatí zakúpenie mesačného lístka, s ktorým môžete ísť kdekoľvek v meste a okolí)
  • vybaviť si SIN (Social Insurance Number) buď online, alebo na pobočke oproti Waterfront st. (asi 5 minút od školy)
  • založiť si účet v banke - študentské účty sú v zadarmo asi v každej väčšej banke
  • urobiť si rozpočet, najlepšie na celý pobyt - to môžete tak nahrubo už aj pred odchodom do Kanady
  • začať hľadať si brigádu
  • nájsť vlastné bývanie (najlepšie pri SkyTrain zastávke) väčšinou je lacnejšie ako homestay a všetci určite ocenia viac slobody/súkromia
  • začať komunikovať, kanaďania sú celkovo veľmi milí a otvorení, small-talku sa nedá vyhnúť a pomôže to jednak s angličtinou a aj s hľadaním či už zaujímavého miesta na navštívenie, či dokonca prácou, alebo aj bývaním

Dúfam, že moje skúsenosti budú dobrým vodítkom pre nových účastníkov programu a že im zodpovedajú niektoré ich otázky.

Na pobyt v Kanade spomínam len v dobrom. Je to iná a zaujímavá kultúra, ktorá mi dala šancu vypracovať sa za veľmi krátky čas na vyššie pozície ako som úprimne čakal (junior manager, store manager) a tak isto mi dala mnoho skúseností a znalostí do budúcna.

Ak váhate a rozhodujete sa, tak program, školu, ako aj agentúru Across Agency určite odporúčam.

Milan

HORE