Work and Travel USA / Work and Study UK
Praca v UK

Príbehy účastníkov

Milan

Internship USA Professional - Information Technologies

Vybavovací proces bol síce veľa papierovačiek, ale okrem toho to bolo pomerne jednoduché. Nezaberalo to až toľko času, až na zopár dokumentov, ktoré som si musel podrobne preštudovať, aby som vedel, čo ma čaká.

Mám pocit, že som mal celkom šťastie, čo sa pohovorov týka, keďže som absolvoval iba jeden a hneď po ňom mi prišla pracovná ponuka - job offer. Čo som počul, tak to nie je veľmi bežné, keďže sa dosť často stáva, že človek musí prejsť 2-4 kolami pohovorov a niekedy ani po nich to miesto nedostane. Asi som sa vedel dobre predať haha.

Pracoval som ako UI/UX dizajnér a Web Developer. Keďže sa jednalo o logistickú spoločnosť a hlavné IT tímy tejto spoločnosti sídlia v Európe, nespolupracoval som priamo s nimi ale primárne s ľuďmi z logistiky. Mal som hlavného „mentora“, ktorý ma sprevádzal väčšinu času a dával mi know-how - či ohľadom logistiky alebo aj ohľadom business procesov a dizajnu. Programovanie patrilo mne a ujovi Googlovi. Veľa som sa naučil o americkej súťaživosti, keďže som žil v New Yorku, mohol som na vlastné oči vidieť, ako sa všetci snažia a robia všetko preto, aby sa posunuli hlavne v pracovnej sfére. Úprimne to nebolo vždy také ružové, keďže veľmi často ľudia zabúdali aj na ostatné aspekty života a uprednostňovali prácu pred všetkým ostatným. Spoznal som veľa kamarátov a známych, vďaka ktorým som mal tento zážitok lepší. Snáď sa raz prídu pozrieť aj oni na krásne Slovensko. Okrem toho som získal dostatok kontaktov aj v rámci pracovnej sféry, ktoré sa určite jedného dňa zúročia.

Platovo som si vystačil aj s touto prácou. Keďže išlo o New York, resp. Jersey City, nemohol som si veľmi vyskakovať, ale bol som schopný si trošku užiť a zároveň si aj niečo málo ušetriť. Pomohlo mi v tom dosť varenie, keďže na tom sa dá ušetriť asi najviac každý deň (aspoň teda cez pracovný týždeň).

Zhrnul by som to tak, že to bola super skúsenosť, ktorá mi ukázala veľa z fungovania americkej spoločnosti nielen čo sa týka zábavy, ale aj byrokracie, práce, benefitov a celkového životného štýlu, ktorý nemusí každému vyhovovať a rovnako ako mne ukázalo, že si veľa vecí, ktoré máme na Slovensku, treba vážiť. Určite odporúčam všetkým, ktorý váhajú, aby si to skúsili a zistili sami.

Ak máte alebo aj do budúcna budete mať kandidáta, ktorý ide do New Yorku/Jersey City, neváhajte mu dať na mňa kontakt a veľmi rád mu poskytnem informácie z prvej ruky o fungovaní a tak podobne, keďže viem, aké boli začiatky náročné, ak tam človek nikoho nemá a nevie, čo má čakať.

Kľudne môžem poskytnúť aj moje sociálne siete, keby sa chcel kandidát spojiť týmto štýlom 🙂.

Milan 

HORE